10 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim weźmiesz kota 

Opieka nad kotem to znacznie więcej niż tylko zapewnienie mu pokarmu, wody i miejsca do spania. Najpierw trzeba zrobić rozeznanie i wszystko dokładnie zaplanować. Twój styl życia musi odpowiadać twojemu zwierzakowi. Dla ułatwienia, odpowiedz na poniższe pytania.

 

1. Dlaczego chcesz mieć zwierzę?

Jest to bardzo ważne pytanie, na które odpowiedź pozwoli ci łatwiej wybrać odpowiednią rasę przyszłego towarzysza pasującą do twojego stylu życia. 

2. Czy jesteś gotowy podjąć się wieloletniej opieki nad zwierzęciem?

Kot, jak i każde inne zwierze to nie zabawka, którą możemy wyrzucić w dowolnym momencie. Decydując się na pupila, stajemy się za niego odpowiedzialni do końca jego dni - w przypadku kota może to być 10, 15 lub nawet 20 lat. Jeśli twoje życie ulegnie zmianie, czy nadal będziesz mógł opiekować się swoim zwierzakiem?

3. Czy wiesz, jakie zwierzę będzie dla ciebie odpowiednie? 

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru zwierzęcia musisz wziąć pod uwagę swoją osobowość i styl życia, a także wszelkie ograniczenia (metraż mieszkania, czas wolny). 

4. Czy będziesz w stanie finansowo zadbać o zwierzę? 

Karma, opieka weterynaryjna, sterylizacja (kastracja), oznakowanie, żwirek - to wszystko kosztuje. I to nie mało.

5. Czy będziesz mógł spędzać czas ze swoim towarzyszem?

Aktywne gry i zabawy ze swoim właścicielem - tego właśnie potrzebują koty domowe do pełni zdrowia i szczęścia. Jeśli twoja praca wymaga od ciebie licznych podróży służbowych lub większość wieczorów i dni spędzasz poza domem, być może nie jest to najlepszy czas na adopcję zwierzęcia.

6. Czy jesteś gotowy zmierzyć się z chorobą zwierzęcia? 

Pchły, alergie i nagłe zachorowania to tylko kilka problemów zdrowotnych, z którymi być może będą musieli się zmierzyć właściciele kota. 

7. Czy będziesz chciał tresować swoje zwierzę? 

Brak tresury to jeden z głównych powodów, dla których właściciele oddają swoich podopiecznych do schronisk. Czy będziesz w stanie rozwiązywać problemy behawioralne swojego zwierzęcia? Potrzeba czasu, by zrozumieć, dlaczego twój kot zachowuje się w taki a nie inny sposób, zwłaszcza gdy chodzi np. o korzystanie z kuwety czy drapanie mebli. Jeśli podejmiesz próbę zrozumienia swojego zwierzęcia, masz szansę uniknąć problemów z jego zachowaniem.

8. Czy jesteś gotowy zapewnić zwierzęciu przyjazny dom?

Szczelne zamykanie worków ze śmieciami i wybór bezpiecznych dekoracji świątecznych - to tylko dwa przykłady działań, które będziesz musiał podjąć, jeśli twój dom ma być bezpieczny dla kociego przybysza. Toksyczne jedzenie i trujące rośliny, a także niebezpieczne przedmioty użytku domowego zawsze muszą znajdować się poza jego zasięgiem.

9. Czy metraż twojego mieszkania jest wystarczający dla zwierzęcia?

Musisz wybrać takiego kota, który będzie się u siebie dobrze czuł. Jeśli mieszkasz przy hałaśliwej ulicy, czy to nie przemieni życia twojego kota  w koszmar? Weź też pod uwagę, że wielu wynajmujących nie zgadza się na trzymanie zwierząt lub ustanawia pewne ograniczenia dotyczące ich wielkości czy gatunku. Upewnij się najpierw, jak to wygląda w twoim przypadku.

10. Czy twoja rodzina jest gotowa na przyjęcie nowego domownika? 

Czy nikt nie ma uczulenia na sierść? Czy masz już zwierzę, które - teraz lub nigdy - nie będzie chciało dzielić swego królestwo z innym?

 

Jeśli odpowiedziałeś TAK na powyższe pytania, GRATULACJE!

Powitaj swojego nowego towarzysza!

Tekst na podstawie: "Mój kot. Niezbędny poradnik"

17 sierpnia 2018