05 września 2018
Karma dla kota, którą warto znać – ACANA

Znalezienie odpowiedniej karmy dla kota to jedno z najtrudniejszych zadań dla każdego właściciela (któremu oczywiście zależy na dobrej kondycji swojego zwierzęcia). Sytuacja dodatkowo utrudniona jest przy posiadaniu więcej niż jednego czworonoga. Zupełnie tak, jak w przypadku ludzi, zdarza się, że to, co służy jednemu niestety nie sprawdza się u drugiego.

W naszej hodowli przeszliśmy dotychczas przez 4 karmy – 1st Choice, Power of nature, Eden i Acanę. Pierwsze dwie totalnie się u nas nie sprawdziły, kociaki straciły energię i zaczęły okropnie linieć. Problem rozwiązał Eden, którego niestety  nie można kupić z 5 kg workach. Wierzcie mi, że przy większej ilości kotów (teraz mamy ich aż 11) jest to naprawdę ważna kwestia.

 

Smak

Rozwiązaniem okazała się Acana. Karma dostępna jest w czterech wersjach smakowych: 

Wild Prairie Cat (zawiera kurczaka z wolnego wybiegu, indyka, całe jaja oraz ryby poławiane w naturalnym środowisku) 

Grasslands Cat (zawiera jagnięcinę, kaczkę z wolnego wybiegu, jaja ściółkowe i ryby) 

Pacifica Cat (zawiera ryby poławiane w naturalnym środowisku: śledzia, sardynki, flądrę, morszczuka i karmazyna) 

Ranchlands Cat (zawiera wołowinę Angus, jagnięcinę, wieprzowinę Yorkshire oraz bizona) (Testowaliśmy już wszystkie smaki i naszym podopiecznym najbardziej zasmakowała Pacifica )

 

Składniki analityczne

Białko surowe ……………………………….. 37% 

Oleje i tłuszcze surowe ……………..….. 20%

Popiół surowy ……………………………..….. 9% 

Wilgotność ……………………………..…….. 10% 

Włókno surowe ……………………………….. 3% 

Wapń ……………………………………..…….. 2.1% 

Fosfor ………………………………………..….. 1.5% 

Magnez (max) ……………………………….. 0.1% 

Tauryna (min) ………………………..…….. 0.15% 

Omega-6 ……………………………………….. 2.2% 

Omega-3 ………………………………………….. 1% 

DHA /EPA …………………….…….. 0.2% / 0.2%

 

Niektórzy odezwą się teraz, że skład tej karmy nie jest wcale taki dobry. Przecież nawet PURINA ONE ma więcej białka niż Acana. Ważne tutaj jest jednak pochodzenie tego białka. W przypadku np. Grasslands białko pochodzi z surowej jagnięciny, świeżej kaczki, świeżych jaj, dehydratyzowanej jagnięciny, dehydratyzowanego śledzia, dehydratyzowanego indyka i tak dalej … Wniosek jest prosty – białko prawie w 100 procentach pochodzi z mięsa! Nie z żadnych mączek. Karma posiada w składzie wiele dodatków takich jak magnez, fosfor, wapń co tylko dodatkowo nas cieszy. Oczywiście swoim kociakom podajemy dodatkowo suplementy diety (o czym pewnie kiedyś napiszę), ale jak na suchą karmę Acana daje radę 

 

Podsumowanie

Acana to bardzo dobra jakościowo karma, pakowana w duże worki, w bardzo przystępnej cenie i w ciekawych wariancjach smakowych. Dzięki niej nasze kociaki osiągają szczytową formę.